Follow us

Blvck Bundoo

POWIĄZANE: Czy lęk związany z COVID-19 zakłóca sen?

POWIĄZANE: Czy lęk związany z COVID-19 zakłóca sen?

Ponieważ samotność może być subiektywna, więcej przyjaciół lub kontaktów towarzyskich niekoniecznie oznacza, że ​​ludzie będą czuli się mniej samotni, mówi dr Rohrmann, który nie był zaangażowany w badanie. Niektóre osoby, które wykraczają poza swoją strefę komfortu, aby bardziej towarzysko, mogą również odczuwać stres, co powoduje wzrost poziomu kortyzolu i stan zapalny, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2, dodaje Rohrmann.

Oznacza to, że ludzie, którzy martwią się samotnością prowadzącą do cukrzycy typu 2, mogą chcieć skoncentrować swoje działania profilaktyczne na rzeczach, które nie powodują u nich stresu, takich jak jedzenie zdrowszej żywności lub więcej ćwiczeń.

„Spacer po parku — nawet samemu — to dobry początek” — sugeruje Rohrmann.

Zapisz się do naszego Newslettera na temat cukrzycy!

Najnowsze informacje na temat cukrzycy typu 2

5 sposobów radzenia sobie z cukrzycą typu 2 podczas pracy w domu

Nie pozwól, aby Twoja rutyna telepracy wywołała kolejkę górską z cukrem we krwi.  

Autor: Krista Bennett DeMaio 31 marca 2021 r. Treści reklamowe sponsorowane

Food Rx: Endokrynolog dzieli się tym, co je w ciągu dnia, aby pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2

Lekarz ze Stanford University, który specjalizuje się w leczeniu osób z cukrzycą typu 2 i otyłością, mówi o podstępnym jedzeniu warzyw i porcjowaniu ryżu. . .

Autor: Kate Ruder18 marca 2021 r.

Cukrzyca typu 2 powiązana ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona

Dane genetyczne sugerują, że może istnieć bezpośredni związek między cukrzycą typu 2 a wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzenia ruchu oraz jego progresji. . .

Lisa Rapaport 12 marca 2021

Więcej dowodów Raz w tygodniu zastrzyk semaglutydu pomaga osobom z cukrzycą schudnąć

Sprzedawany w mniejszej dawce pod markami Ozempic i Rybelsus w leczeniu cukrzycy typu 2, semaglutyd może być również bezpieczny i skuteczny w przypadku przewlekłej wagi. . .

Lisa Rapaport 8 marca 2021

8 rzeczy, które ludzie z cukrzycą muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Dowiedz się o bezpieczeństwie, skuteczności i znaczeniu szczepionek przeciw COVID-19, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich żyje z cukrzycą typu 1 lub 2.

Autor: Kate Ruder21 stycznia 2021

Czy istnieje związek między cukrzycą harmoniqhealth.com/pl/ typu 2 a zanieczyszczeniem powietrza?

Pojawiające się badania naukowe sugerują, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza może wpływać na ryzyko cukrzycy i utrudniać leczenie choroby. . .

Autor: Kate Ruder20 stycznia 2021

Metformina może prowadzić do zdrowszych ciąż u kobiet z cukrzycą typu 2

Kobiety w ciąży z cukrzycą typu 2, które przyjmowały metforminę, przybrały na wadze mniej, potrzebowały mniej insuliny i miały mniejsze ryzyko urodzenia dużych dzieci. . .

Lisa Rapaport10 grudnia 2020

Większość osób z cukrzycą może mieć bardzo wysokie ryzyko śmiertelnej choroby serca w ciągu 10 lat

Nowe wyniki badań podkreślają znaczenie zarządzania czynnikami ryzyka chorób serca, jeśli żyjesz z cukrzycą typu 2.

Melissa John Mayer 1 grudnia 2020 r.

Dieta śródziemnomorska powiązana z 30-procentowym zmniejszeniem ryzyka cukrzycy u kobiet

Wyniki po dwudziestoletniej obserwacji pomagają oświetlić kluczowe ścieżki w ciele, które pomagają wyjaśnić ochronne korzyści tego popularnego stylu odżywiania.

Autor: Becky Upham23 listopada 2020

7 błędów w diecie niskowęglowodanowej, których należy unikać w przypadku cukrzycy

Ograniczenie węglowodanów jest podstawą leczenia cukrzycy, ale nie jest niezawodne. Unikaj tych błędów niskowęglowodanowych dla lepszego zdrowia z cukrzycą typu 2.

Autor: K. Aleisha Fetters13 listopada 2020"

Zaburzenia snu są powszechne u weteranów, którzy doznali wstrząśnienia mózgu. iStock

Według badań opublikowanych w marcu 2021 r. w Neurology, weterani, którzy doznają łagodnych urazów mózgu, zwanych również wstrząsami mózgu, są o 49 procent bardziej narażeni na zaburzenia snu do pięciu lat po tych urazach.

„Skargi na sen są powszechne u pacjentów z TBI, więc samo stowarzyszenie nie jest zaskakujące” – mówi główny autor badania, doktor medycyny Yue Leng, badacz psychiatrii i adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

„To fascynujące, że istnieje zwiększone ryzyko zaburzeń snu nawet lata po TBI, nie tylko krótkoterminowe”, mówi dr Leng.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 200 000 weteranów z czasów Iraku i Afganistanu, z których mniej więcej u połowy zdiagnozowano uszkodzenie mózgu. W okresie obserwacji trwającym średnio prawie pięć lat 23,4 procent weteranów z TBI rozwinęło zaburzenia snu w porównaniu z 15,8 procent weteranów bez TBI.

TBI wiązało się z 50 procent wyższym ryzykiem bezsenności i tak zwanej hipersomni lub nadmiernej senności w ciągu dnia, a także 33 procent większym ryzykiem zaburzeń ruchowych związanych ze snem, takich jak niespokojne skurcze nóg lub nóg, oraz o 28 procent wyższym ryzykiem snu związane z oddychaniem, takie jak obturacyjny bezdech senny.

POWIĄZANE: Mówienie TBI: Słowniczek terminów formalnych i nieformalnych używanych do opisywania leczenia TBI, specjalistów i nie tylko

Większe ryzyko z lżejszymi obrażeniami

Zespół stresu pourazowego, powszechny wśród weteranów z urazami głowy i bez, nie wydaje się wpływać na ryzyko problemów ze snem u tych, którzy mieli TBI.

Weterani byli bardziej narażeni na zaburzenia snu z wstrząśnieniami mózgu niż z umiarkowanymi lub ciężkimi TBI, co może odzwierciedlać różnice w sposobie, w jaki te urazy wpływają na mózg, mówi Leng.

Łagodne TBI lub wstrząśnienia mózgu często wiążą się z uderzeniami w głowę, które mogą spowodować szybkie przesuwanie się mózgu w przód iw tył w obrębie czaszki, co prowadzi do stanu zapalnego, a także uszkodzenia tkanek w kilku obszarach mózgu, mówi Leng. W przeciwieństwie do tego, TBI o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego jest zazwyczaj wynikiem bezpośredniego uderzenia z bardziej rozległymi uszkodzeniami skupionymi w mniejszym obszarze mózgu.

„Dlatego objawy łagodnych i cięższych TBI mogą się różnić” – mówi Leng.

Jednym z ograniczeń badania jest to, że niektórzy weterani mogli mieć niezdiagnozowane zaburzenia snu, szczególnie jeśli mieli łagodniejsze problemy, pozostawiając nieproporcjonalną liczbę przypadków z poważniejszymi objawami snu w badaniu, zauważyli naukowcy. W tym badaniu nie zbadano również wpływu wielu TBI na sen.

POWIĄZANE: Twój codzienny przewodnik po dobrym życiu z urazowym uszkodzeniem mózgu

Inne badania łączą TBI z problemami ze snem

Urazowe urazy mózgu zostały powiązane z długotrwałymi problemami ze snem we wcześniejszych badaniach weteranów.

Na przykład badanie opublikowane w lipcu 2017 r. w JAMA Neurology wykazało, że ponad połowa weteranów z wstrząsami mózgu doświadczyła umiarkowanego lub ciężkiego zaburzenia snu do pięciu lat po urazie, w porównaniu z jednym na pięciu weteranów bojowych bez historii TBI. Inne badanie, opublikowane w 2018 r. w Journal of Clinical Sleep Medicine, również powiązało TBI z zaburzeniami snu u weteranów, chociaż badanie to wykazało, że ryzyko było zwiększone, gdy mieli również PTSD.

Wcześniejsze badanie, opublikowane w Sleep, przeanalizowało zaburzenia snu wśród personelu wojskowego i wykazało, że tylko około 1 na 20 osób bez historii TBI cierpiała na bezsenność. Ale jedna na pięć osób, które wcześniej przebyły TBI, cierpiała na bezsenność, podobnie jak jedna na dwie osoby z historią wielokrotnych TBI.

Wstrząsy sportowe wiązano już wcześniej z problemami ze snem. Badanie opublikowane w Sleep Medicine wykazało wstrząsy sportowe związane ze zwiększoną czuwaniem. Niedawno badanie opublikowane w lutym 2019 r. w Behavioral Sleep Medicine wykazało, że powtarzające się wstrząśnienia mózgu wiązały się z dłuższym powrotem do zdrowia i poważniejszymi zaburzeniami snu, a osoby z problemami ze snem miały również poważniejsze upośledzenie funkcji poznawczych, bóle głowy i zaburzenia nastroju.

Chociaż wstrząśnienie mózgu od dawna kojarzy się z zaburzeniami snu, objawy te często pojawiają się wkrótce po TBI, mówi Jack Tsao, MD, DPhil, profesor neurologii z University of Tennessee Health Science Center w Memphis, który nie był zaangażowany w najnowsze badanie . Nowe badanie sugeruje, że to połączenie może trwać znacznie dłużej niż wcześniej sądzono, mówi dr Tsao.

POWIĄZANE: 8 problemów zdrowotnych związanych z niewystarczającym snem

Co pomaga w śnie po TBI?

Tsao mówi, że niektóre rzeczy, które pomagają zasnąć po wstrząśnieniu mózgu, to te same, które mogą pomóc ludziom bez urazów mózgu w lepszym nocnym wypoczynku. Jak wszyscy inni, osoby powracające do zdrowia po TBI muszą ćwiczyć tak zwaną dobrą higienę snu.

„Dobra higiena snu ma kluczowe znaczenie” – mówi Tsao. „Oznacza to spanie przez osiem godzin na dobę, chodzenie spać o stałej porze, niepicie kawy po południu lub wieczorem oraz brak korzystania z komputera lub smartfona tuż przed snem. ”

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) również popiera to podejście do dobrej higieny snu i oferuje następujące wskazówki:

Wstawaj i idź spać o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Utrzymuj w sypialni ciemność, ciszę i komfortową temperaturę. Trzymaj elektronikę — w tym telefon — poza sypialnią. Nie jedz dużych posiłków ani nie pij kofeiny lub alkoholu przed snem. Dużo ćwicz.

Jeśli problemy ze snem utrzymują się, warto skontaktować się ze specjalistą, który leczy pacjentów ze wstrząsem mózgu, mówi Leng. Dzieje się tak, ponieważ jeśli problemy ze snem nie pojawiają się w ciągu tygodni lub miesięcy bezpośrednio po TBI, wyniki badań sugerują, że te urazy mogą być zaangażowane, jeśli problemy ze snem rozwiną się w dalszej kolejności.

„Potrzebna jest również długoterminowa obserwacja pod kątem możliwości wystąpienia zaburzeń snu, biorąc pod uwagę, że ryzyko zaburzeń snu wzrosło nawet lata po TBI” – mówi Leng.

POWIĄZANE: Czy lęk związany z COVID-19 przeszkadza w twoim śnie? 8 wskazówek, jak wrócić na właściwe tory

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze osiągnięcia w neurologii

Jak zachować zdrowy mózg: rozmowa z Sanjayem Guptą, MD

Są proste rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko utraty pamięci, zbudować odporność na choroby i zachować czujność. ’

George Vernadakis 1 lutego 2021 r.

Mniej dzieci w USA idzie na ostry dyżur z urazowymi urazami mózgu związanymi ze sportem

Wydaje się, że spadek liczby urazowych urazów mózgu (TBI) związanych z młodzieżową piłką nożną i innymi sportami kontaktowymi przyczynia się do zmniejszenia liczby przypadków TBI obserwowanych w. . .

Lisa Rapaport 15 lipca 2020 r.

Prosty test przedsezonowy może pomóc uchronić młodych sportowców przed urazami głowy

Steve Erickson, MDMaj 15, 2020

Badanie sugeruje, że „test wąchania” sygnalizuje świadomość po urazie mózgu

Naukowcy zmierzyli reakcję węchową u niereagujących pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami mózgu i odkryli, że osoby z węchem odzyskały przytomność. . .

Autor: Lisa RapaportMaj 14, 2020

Talking TBI: Słowniczek terminów formalnych i nieformalnych używanych do opisywania leczenia TBI, specjalistów i nie tylko

Kiedy Ty lub ktoś, kogo znasz, dozna urazu mózgu, Twój zespół rekonwalescencji może przywołać nieznane Ci słowa lub wyrażenia. Oto przewodnik, który może pomóc. . .

Autor: Quinn Phillips 6 kwietnia 2020 r.

Terapia światłem niebieskim może pomóc poprawić nastrój u osób z urazowymi uszkodzeniami mózgu

Alternatywna terapia może pomóc zresetować rytm dobowy osoby, aby uzyskać lepszy sen, co może również pomóc w zdrowiu psychicznym.

Autor Becky UphamMarzec 16, 2020

Badanie wykazało, że wskaźnik samobójstw jest wyższy wśród osób z zaburzeniami neurologicznymi

Ryzyko samobójstwa jest szczególnie wysokie u osób z ALS, a także u osób z chorobą Huntingtona, SM i padaczką.

Brian P. Dunleavy4 lutego 2020

Sportowiec ze stwardnieniem rozsianym pomaga innym osiągnąć ich potencjał

Autor: David Lyons18 grudnia 2019 r.

Ponad połowa bezdomnych doświadczyła urazów mózgu

Przegląd badań sugeruje, że wiele osób bezdomnych lub pozbawionych stabilnego mieszkania doznało urazów mózgu, z czego 1 na 4 doznała. . .

Autor: Lisa Rapaport10 grudnia 2019

Stwardnienie rozsiane nie okradnie mnie ze wszystkich przyjemności w życiu

Trevis Gleason 29 kwietnia 2021"

Bunavail to doustna forma buprenorfiny i naloksonu o smaku cytrusowym, stosowana w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem opioidów. Kristoffer Tripplaar/Alamy

Nowe badanie pilotażowe sugeruje, że osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów, którym lekarz przepisał lek przeciwuzależnieniowy, buprenorfinę, mogą kontynuować ten schemat leczenia bez ponownych wizyt lekarskich, jeśli ich lokalny farmaceuta może wkroczyć w ich opiekę.

Mimo że farmaceuci w większości stanów USA mogą podawać szczepionki i przepisywać różne leki pacjentom, którzy nie widzą najpierw lekarza, buprenorfina nie jest jednym z tych leków. Buprenorfina jest ściśle regulowana, a lekarze przepisujący ją muszą przejść szkolenie i otrzymać zwolnienia od rządu federalnego.

POWIĄZANE: Co należy wiedzieć o uzależnieniu od opioidów

Na potrzeby badania pilotażowego farmaceuci przejęli opiekę nad 71 pacjentami, którym lekarz przepisał buprenorfinę. Przez sześć miesięcy pacjenci składali comiesięczne wizyty w aptece w celu uzupełnienia recepty, testów narkotykowych i poradnictwa, a także wszelkich potrzebnych skierowań do specjalistów lub dostosowania dawki buprenorfiny przez lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, według wyników opublikowanych w styczniu 2021 r. w czasopiśmie Addiction, 95 procent uczestników tego badania pilotażowego pozostało przy swoim codziennym schemacie leczenia po przeniesieniu opieki do farmaceuty. Podczas badania mniej niż 5 procent pacjentów miało pozytywne wyniki badań przesiewowych leków i żaden z nich nie miał nagłych przypadków ani hospitalizacji związanych z opioidami. Wyniki sugerują, że może to być bezpieczny sposób zapewnienia opieki niektórym osobom z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów.

„Tylko niewielka liczba lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych zwolniła się z przepisywania buprenorfiny, a wielu nie przyjmuje nowych pacjentów”, mówi dr Brendan Saloner, profesor nadzwyczajny polityki zdrowotnej i zarządzania w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Zdrowie w Baltimore.

„Zapewnienie pacjentom nowego źródła opieki może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiej dostępności leczenia” – mówi dr Saloner, który nie brał udziału w badaniu pilotażowym.

Dlaczego potrzebny jest lepszy dostęp do buprenorfiny

Buprenorfina jest uważana za złoty standard w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem opioidów, ponieważ może zmniejszać apetyt, a także pomagać w ograniczaniu objawów odstawienia. Jednak mniej niż 1 na 10 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ma zwolnienia od rządu USA, które pozwalają im przepisywać lek, zgodnie z badaniem opublikowanym w kwietniu 2020 r. w Annals of Internal Medicine.

Zaostrzając niedobór lekarzy przepisujących buprenorfinę, większość z nich leczy tylko ograniczoną liczbę pacjentów. Badanie wykazało, że prawie 3 na 4 świadczeniodawców, którzy zwolnili się z przepisywania buprenorfiny, może leczyć tym lekiem nie więcej niż 30 pacjentów jednocześnie.

„Istnieje niewielu klinicystów, którzy są licencjonowani i chcą przepisywać leki, a dostęp może być dodatkowo ograniczony przez bliskość geograficzną dostawców” – mówi dr Pooja Lagisetty, badacz usług zdrowotnych i internista w University of Michigan Medical School i Szpital Ann Arbor VA.

Poza tymi przeszkodami pacjenci często muszą pokonać dodatkowe bariery w leczeniu buprenorfiną, takie jak wielokrotne kontrole, regularne badania moczu na obecność narkotyków, wielokrotne wizyty w aptece w celu odebrania leku, a czasami wymagają porady lekowej, mówi dr Lagisetty, który nie był zaangażowany w projekt pilotażowy buprenorfiny.

„Jak możesz sobie wyobrazić, może być trudno pogodzić się z pracą i osobistymi obowiązkami” — mówi Lagisetty.

Register

Have an account?