Follow us

Blvck Bundoo

13) Przybieranie na wadze może być najczęstszym skutkiem ubocznym

13) Przybieranie na wadze może być najczęstszym skutkiem ubocznym

W rzeczywistości dna zaczęła się rozprzestrzeniać, powodując silny ból w kolanie, biodrach, plecach, ramieniu i nadgarstku. Jeden lekarz uznał, że może mieć dnę rzekomą i zasugerował, aby kontynuować leczenie indometacyną. Inny lekarz obawiał się, że może być septyczny, ale badanie krwi wykazało, że tak nie jest. Ostatni lekarz zalecił mu zaprzestanie przyjmowania indo i przepisał przeciwzapalne Apo-naproksen i Tylenol 3 na ból. Czy wierzysz, że dna moczanowa może rozprzestrzenić się na tak wiele innych stawów w ciele? Dokąd idziemy stąd?

— Noel, Luizjana

Niestety, dna moczanowa może rozprzestrzeniać się po całym ciele i może być najbardziej bolesna i nieprzyjemna. Podagra jest ketomorin lek ile kosztuje znana jako „choroba królów”" lub "choroba bogacza”, ponieważ uważa się, że jest ona związana z dietą zawierającą dużo mięsa, owoców morza i alkoholu, które zwiększają poziom kwasu moczowego w organizmie. W przypadku dny moczanowej kryształy kwasu moczowego odkładają się w krwiobiegu, stawach, ścięgnach i otaczających tkankach, powodując ból i sztywność.

Zwykłe leczenie polega na rozpoczęciu od leku, takiego jak Zyloprim (allopurynol), który hamuje konwersję puryn w żywności do kwasu moczowego; zamiast tego puryna jest wydalana z moczem i kałem.

Jeśli pacjent z dną moczanową nie odczuwa ulgi dzięki tej grupie leków, następną klasą do rozważenia są urykozuryki – jednym z przykładów jest Benuryl (probenecyd) – które działają w celu zwiększenia wydalania kwasu moczowego z organizmu. Jednak ze względu na znane skutki uboczne Benurylu, lek ten jest często rezerwowany jako druga linia obrony przed dną moczanową. Mimo to pacjent, którego objawy nie są łagodzone przez Zyloprim, powinien zostać niezwłocznie przestawiony na Benuryl.

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak indocyna (indometacyna), mogą być w niektórych przypadkach pomocne w walce z bólem wywołanym przez dnę moczanową, chociaż wydaje się, że nie działają one dobrze w sytuacji twojego męża. Czasami może być konieczna operacja w celu usunięcia dużych złogów kryształów kwasu moczowego (zwanych tophi) i skorygowania deformacji stawu.

Q2. U mojego męża właśnie zdiagnozowano dnę moczanową po tym, jak doświadczył silnego zapalenia i bólu stopy. Nie mógł chodzić przez wiele dni. Jego lekarz przepisał kilka leków, jeden ma przyjmować codziennie. Czy dna moczanowa jest tym samym, co reumatoidalne zapalenie stawów? Czy powinien udać się do reumatologa? Czy oliwki są szkodliwe w jedzeniu z powodu dny moczanowej?

Chociaż oba mogą powodować ból i obrzęk stawów, dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów to dwie różne choroby. Reumatoidalne zapalenie stawów jest spowodowane przez układ odpornościowy, który nie reguluje się dobrze. Z drugiej strony, dna moczanowa jest spowodowana wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Kwas ten powstaje, gdy organizm rozkłada purynę, substancję znajdującą się w DNA. Kiedy kwas moczowy gromadzi się w stawie i tworzy kryształy, powoduje ból i stan zapalny. Kwas moczowy może również tworzyć kamienie nerkowe.

Pokarmy takie jak mięso (zwłaszcza podroby, takie jak wątroba), owoce morza (sardele) i piwo są bogate w purynę. Spożywanie tych pokarmów może zwiększyć ryzyko wystąpienia ataku dny moczanowej. Pokarmy, takie jak oliwki, płatki zbożowe, jajka, ser i orzechy zawierają niewielkie ilości puryn i dlatego nie są szkodliwe w jedzeniu. Spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych może pomóc zmniejszyć ryzyko ataku dny moczanowej.

Dnę można kontrolować za pomocą leków, takich jak allopurynol (Aloprim, Zyloprim). Niektóre przypadki dny moczanowej mogą być łatwo opanowane przez lekarza pierwszego kontaktu. Inne przypadki dny moczanowej są trudniejsze do opanowania i wymagają leczenia przez reumatologa.

Q3. Jakie ograniczenia dietetyczne powinienem przestrzegać, aby zapobiec kolejnemu atakowi dny moczanowej?

Dna moczanowa jest wynikiem nadmiaru kryształów moczanu sodu w organizmie. Kiedy kryształy gromadzą się w przestrzeniach między stawami, mogą powodować rozdzierający ból, najczęściej odczuwany w paluchu. Pewną rolę może odegrać spożywanie mięsa, owoców morza i alkoholu. Badania wykazały, że osoby podatne na dnę moczanową powinny ograniczyć spożycie mięsa i owoców morza, ponieważ te pokarmy sprzyjają tworzeniu się kwasu moczowego. Z drugiej strony wydaje się, że produkty dietetyczne o niskiej zawartości tłuszczu zmniejszają ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Spożycie białka nie ma żadnego wpływu, podczas gdy alkohol podnosi poziom kwasu moczowego, co może wywołać epizod dny moczanowej. Zaleca się, aby osoby narażone na dnę moczanową wypijały codziennie od 10 do 12 szklanek napojów bezalkoholowych o pojemności 8 uncji, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Picie dużej ilości płynów pomaga wypłukać z organizmu kryształki kwasu moczowego, które w charakterystyczny sposób gromadzą się u osób z tą chorobą. Sugeruje się również, aby osoby cierpiące na podagrę utrzymywały stabilną wagę, pracowały nad unikaniem otyłości i unikały stosowania leków moczopędnych lub tabletek na wodę.

Dowiedz się więcej w Centrum Chorób Reumatycznych Codziennego Zdrowia.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący bólu przewlekłego!

Najnowsze w dna moczanowej

Nowe wytyczne dotyczące leczenia dny moczanowej podkreślają ryzyko genetyczne i potrzebę stosowania leków

Jest więcej dowodów, które zalecają podejście do celu, mówi panel ekspertów.

By Beth LevineMaj 21, 2020

Genetyka, a nie dieta, jest prawdopodobną przyczyną dny moczanowej

Nowe badanie kwestionuje przekonanie, że dna moczanowa jest wynikiem obżarstwa i nadmiernego dogadzania się w jedzeniu i piciu.

By Beth Levine Październik 12, 2018

Badanie sugeruje, że bezdech senny zwiększa ryzyko dny moczanowej

Według nowych badań osoby, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny, są bardziej narażone na rozwój dny moczanowej, najczęstszego rodzaju zapalenia stawów.

By Beth Levine Września 10, 2018

Terapia „leczyć do celu” poprawia wyniki dny moczanowej

Jak pokazują badania, partnerskie podejście pacjent-lekarz pomaga poprawić kontrolę dny moczanowej.

By Beth Levine Luty 15, 2018

Twój plan żywieniowy przeciw dnie moczanowej

Do 14 listopada 2017 r.

Środki na dnę moczanową, które działają

Do 14 listopada 2017 r.

Reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa: jaka jest różnica?

Autor: Everyday Health Guest Columnist 19 maja 2017 r.

9 czynników wywołujących dnę moczanową, których należy unikać

Kristen Stewart 15 maja 2014 r.

Prawda o internetowych środkach na dnę moczanową

Internet aż roi się od ludowych środków na dnę moczanową. Ale wiele z nich to strata czasu; dowiedz się, które środki zaradcze mogą pomóc, a które nie.

Do 3 kwietnia 2014

Emmitt Smith zyskuje popularność w sprawie dny moczanowej

Piłkarz Hall of Famer i mistrz Super Bowl opowiada o życiu z bolesną chorobą artretyczną.

Dr Sanjay Gupta 30 stycznia 2014 r."

Nasze ciała przechowują kreatynę w naszych mięśniach, dzięki czemu mamy do niej szybki dostęp do szybkich, intensywnych ruchów, takich jak sprint czy trójbój siłowy. iStock

Jeśli jesteś osobą, która kupuje popularne suplementy diety, takie jak białko lub proszek kolagenowy, prawdopodobnie widziałeś na półkach inną popularną butelkę: kreatynę. Ten suplement, który można przyjmować w postaci proszku lub płynu (i zwykle w formie zdrowego koktajlu), jest podstawą społeczności kulturystycznej dzięki swojej zdolności do zwiększania masy mięśniowej oraz dłuższego i intensywniejszego treningu. (1) Chociaż kreatyna jest ogólnie uważana za bezpieczną — i jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów (według przeglądu opublikowanego w lipcu 2012 r. w Journal of the International Society of Sports Nutrition) — nadal jest suplementem, co oznacza, że ​​jest nie jest regulowany przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a oświadczenia dotyczące produktów nie muszą być koniecznie uzasadnione (chociaż FDA może wycofać produkty, które uznano za niebezpieczne). (2,3)

Zanim rozważysz jego przyjęcie, oto, co musisz wiedzieć:

Najnowsze w diecie i odżywianiu

Kreatyna 101: Wszystko, co musisz wiedzieć o suplemencie i jego zaletach

Czy niedobór witaminy D stanowi szczególne zagrożenie dla osób czarnoskórych?

11 mitów i faktów dotyczących witaminy D

Co to jest witamina D? Funkcje, źródła, oznaki niedoboru, dawkowanie i więcej

Co to jest kreatyna i czy muszę przyjmować suplement?

Kreatyna jest kwasem organicznym, który nasz organizm naturalnie wytwarza i który otrzymujemy poprzez spożywanie określonych pokarmów – w szczególności owoców morza i czerwonego mięsa. (4)

Nasze ciała przechowują kreatynę w naszych mięśniach, dzięki czemu mamy do niej szybki dostęp do szybkich, intensywnych ruchów, takich jak sprint czy trójbój siłowy, wyjaśnia Autumn Bates, certyfikowany dietetyk kliniczny i dietetyk sportowy w prywatnej praktyce w Manhattan Beach w Kalifornii. „Jest to aminokwas nieistotny, co oznacza, że ​​organizm go wytwarza i nie musisz go przede wszystkim pozyskiwać z pożywienia. ”

I tak naprawdę nie potrzebujesz dodatkowej kreatyny poza tym, co jest w zdrowej, zbilansowanej diecie, dodaje Bates. „Kreatyna nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym” – mówi. „Twoje ciało naturalnie wytwarza je z innych aminokwasów, które otrzymujesz z różnych źródeł białka. ”

Jeśli chodzi o suplementy kreatynowe, istnieją również różne opcje jej przyjmowania — i nie wszystkie są sobie równe. „Toczy się wiele dyskusji na temat tego, który rodzaj ma najwyższą biodostępność (która jest najlepiej wchłaniana)” – zauważa Bates.

A jeśli chodzi o preparaty, to Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego zatwierdziło i rekomenduje suplementy w postaci monohydratu kreatyny jako nie tylko bezpiecznej formy suplementu, ale także najskuteczniejszej dostępnej. (5)

POWIĄZANE: 7 sposobów, w jakie trening siłowy poprawia Twoje zdrowie i sprawność

POWIĄZANE: Najlepsze proszki białek serwatkowych, które pomagają zwiększyć siłę mięśni

Więc ile kreatyny naprawdę potrzebuje moje ciało?

Jeśli nie podnosisz bardzo dużych ciężarów, nie wykonujesz intensywnych treningów ani nie stosujesz diety głównie wegańskiej lub wegetariańskiej, twoje ciało prawdopodobnie wytwarza tyle kreatyny, ile potrzebuje. „Kreatyna występuje naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego”, mówi Bates, „więc organizm może wytwarzać dużo kreatyny, o ile stosujesz zbilansowaną dietę zawierającą produkty pochodzenia zwierzęcego. Źródła białka, takie jak wołowina, kurczak, wieprzowina i ryby, pomagają organizmowi wytwarzać potrzebną mu kreatynę — różni się w zależności od źródła, ale ogólnie porcja mięsa o wadze 3 uncji zawiera około 0,4 grama (g) kreatyny, mówi Bates. (6)

Więcej o odżywianiu bezmięsnym

Wszystko, co musisz wiedzieć o byciu wegetarianinem?

Ucz się więcej

Jeśli chcesz przyjmować kreatynę jako suplement dla większych i silniejszych mięśni, standardowym protokołem jest „okres ładowania”, podczas którego znacznie zwiększasz spożycie kreatyny na kilka dni lub tygodni. „To może przygotować mięśnie do zwiększenia ilości kreatyny, którą „trzymają”, wyjaśnia Bates. „W okresie ładowania zazwyczaj przyjmujesz 5 g kreatyny cztery razy dziennie. Po okresie ładowania zmniejszasz ilość przyjmowanej kreatyny do poziomu „podtrzymywania” od 3 do 5 g dziennie. ” (Jest to również zalecenie Międzynarodowego Towarzystwa Żywienia Sportowego.) (5)

Nie ma jednak potrzeby przesadzać z przyjmowaniem kreatyny w poszukiwaniu szalonego wzrostu mięśni: „Maksymalna ilość kreatyny, którą możesz utrzymać, zależy od masy mięśniowej”, wyjaśnia Bates. „Więc jeśli masz więcej mięśni, twoje ciało może przechowywać więcej kreatyny. Ogólnie rzecz biorąc, mięsień może pomieścić około 2 do 3 g kreatyny na kilogram masy mięśniowej. Tak więc ilość kreatyny, której użyjesz, będzie zależeć od ilości posiadanej masy mięśniowej. ” (7)

Badania wykazały, że utrzymanie dawki w zakresie od 3 do 5 g dziennie jest bezpieczne i chociaż wyższe poziomy zostały przetestowane w ostrych warunkach bez negatywnych skutków, nie ma wystarczających dowodów, aby określić długoterminowe bezpieczeństwo. (8) Jeśli jesteś zainteresowany zwiększeniem spożycia kreatyny, powinieneś współpracować z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest to odpowiednie dla twoich celów i historii zdrowia.

Dlaczego ludzie przyjmują suplementy kreatynowe?

Najczęstszym zastosowaniem suplementów kreatynowych jest pomoc w osiągnięciu celów kulturystycznych. „Krótkie, szybkie ruchy wykorzystują inny system energetyczny niż ćwiczenia aerobowe” – mówi Bates. „Wykorzystuje głównie kreatynę, więc teoretycznie im większe masz zapasy kreatyny, tym więcej czasu masz do zmęczenia. ”

Kreatyna, aminokwas, naturalnie pomaga organizmowi wytwarzać więcej adenozynotrójfosforanu lub ATP, małej cząsteczki, która jest w rzeczywistości głównym źródłem energii dla organizmu. Ale badania pokazują, że twoje ciało jest w stanie przechowywać wystarczającą ilość ATP tylko na 8 do 10 sekund ćwiczeń o wysokiej intensywności — a potem musi wytworzyć nowy ATP, abyś mógł kontynuować. (9)

Jeśli ćwiczysz z maksymalną intensywnością, twoje ciało dosłownie nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ATP, aby nadążyć. (10) W tym miejscu pojawiają się suplementy kreatynowe: mogą pomóc zwiększyć zapasy fosfokreatyny (organiczny związek kreatyny i kwasu fosforowego, który jest przechowywany w tkance mięśniowej) w celu wytworzenia nowego ATP podczas intensywnych ćwiczeń.

To wszystko jest świetne dla kulturystów. Suplementy kreatynowe mogą zwiększyć wzrost włókien mięśniowych od dwóch do trzech razy bardziej niż trening bez niej, a także podwoić masę mięśniową i podwoić maksymalną wagę, jaką można wyciskać na ławce podczas jednego powtórzenia, jak stwierdzono w jednym 12-tygodniowym badaniu u ciężarowców. (11)

W innych badaniach stwierdzono, że kreatyna jest najbardziej korzystnym dostępnym suplementem do zwiększania masy mięśniowej spośród sześciu suplementów, które miały wystarczającą ilość danych do przeanalizowania w metaanalizie. (12)

Nie tylko kulturyści mogą na tym skorzystać. Wysoce aktywni weganie i wegetarianie mogą również otrzymać zastrzyk energii dzięki suplementom kreatynowym, jeśli ich dieta nie zapewnia im wystarczającej ilości, a dzieci z rzadkimi zespołami metabolizmu kreatyny mogą zauważyć poprawę niektórych objawów, jeśli przyjmują suplementy kreatynowe.

Jak i dlaczego regenerować mięśnie?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o regeneracji mięśni po treningu.

Artykuł

Czy suplementy kreatynowe są bezpieczne?

Kreatyna jest ogólnie uważana za bezpieczną, jeśli jest przyjmowana prawidłowo i nie jest uważana za substancję zakazaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Narodowe Kolegiackie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne. (1) Ważne jest, aby wiedzieć, że chociaż może nie pomóc każdemu, kto go używa, prawdopodobnie też nie zaszkodzi.

„Jeśli jesteś sportowcem szukającym przewagi konkurencyjnej, kreatyna może być w stanie Ci pomóc” – mówi Bates. „Jednak jeśli używasz kreatyny jako suplementu do normalnego treningu, możesz jej nie potrzebować. ”

Suplement Aktualności

Dlaczego zakazane przez FDA masowe skoncentrowane suplementy kofeiny?

Ucz się więcej

Mimo to każdy suplement należy stosować ostrożnie i po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Istnieje kilka potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i skutków ubocznych, o których powinieneś wiedzieć przed przyjęciem kreatyny. Skurcze mięśni, nudności, biegunka, zawroty głowy, bóle żołądkowo-jelitowe, odwodnienie, przyrost masy ciała, zatrzymanie wody, nietolerancja ciepła i gorączka są powiązane z suplementem. (13)

Przyrost masy ciała może być najczęstszym efektem ubocznym. „Kreatyna może powodować, że organizm zatrzymuje wodę, wciągając płyn do komórek poprzez osmozę” – mówi Bates. „Niekoniecznie powoduje to, że przybierasz na wadze w postaci tłuszczu, ale może zwiększać obrzęk lub wagę wody. „Ponadto mięśnie są gęstsze niż tłuszcz, więc w niektórych przypadkach budowanie mięśni może zwiększyć ogólną masę ciała (nawet jeśli jednocześnie spalasz tłuszcz).

Pojawiły się również obawy, że kreatyna może powodować uszkodzenie nerek, a lekarze ostrzegają, że osoby z historią choroby nerek lub schorzeniami, takimi jak cukrzyca, które zwiększają ryzyko problemów z nerkami, powinny unikać suplementu. Według USA należy również unikać łączenia kreatyny z lekami nefrotoksycznymi – lekami, które mogą uszkadzać nerki – takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (advil lub motrin) i naproksen sodu (Aleve).

Register

Have an account?